20 jaanuar 2025

19. sajandi fopaa

Lühilugu.

19. sajandi ajaloos on võti, mis lahendaks alternatiiv- ja peavooluajaloo probleemi. On säilinud palju materjali, millest vaatab vastu tõeline ajalugu.

Miks läks Napoleon Moskvat vallutama, kuigi pealinn asus Peterburis? Kuna tegu on lühilooga, siis annan ka lühikesed vastused. Napoleon ründas Moskvat koos Vene tsaariga, kes elas Peterburis. Nad olid liitlased või koguni üks riik. Moskva oli ajutiselt vallutatud mingite teiste jõudude poolt. Loomulikult on utoopia iseenesest Napoleoni armee minek Venemaa aladele, aga seda teemat ma selles loos ei puuduta, sest muidu ei oleks üldse võimalik mingeid olemasolevaid infokilde uurida. 

Alexander 1 ja Napoleon 1 (1807). Kohe näha et vanad sõbrad!


Mälestusmedalil kaks vana head sõpra vanast heast Vana-Rooma ajast.


Moskva, Punane väljak (1801, autor Fedor Alekseev).


Maalil on näha, et Napoleoni sõdurid jalutavad Moskvas 1801. aastal. Nagu eelnevalt kirjutasin, oli  tegu ühe suure liiduga.


Tont seda teab, mitu korda kremli kell on ära vahetatud või remonditud, aga tänapäeval on kremli kellal säilinud algne Rooma number neli (IV), mida ei saa öelda selle vana maali kohta (IIII).


Miks on kremli valged kivimüürid määrdunud ja müüridel kasvab võsa? Giovanni Battista Piranesi joonistustel on märgata samu vigureid. Miks see nii on, seda pole kuigi raske arvata.


Mis tegevus sellel 1801. aasta maalil toimub all paremas nurgas?


Voi voi voi, üks mammi ning papi hoiavad käes mingisugust püha pilti ning poseerivad onklile, kes neist pilti teeb! Ma ei imestaks, kui varsti ilmuvad välja vanad maalid, kus inimesed taskutelefone kõrva ääres hoiavad.


Loomulikult polnud 19. sajandi algusel linnade ja eluasemete valgustamisel kasutusel mingid tossavad õlilambid ega gaasilahendused. Kõik hiilgas ja säras!

Autor Fedor Alekseev, Sobornaja väljak, Moskva, 1800.

Peale Napoleoni, umbes 1850-1870, ilmusid üle maailma suhteliselt hea resolutsiooniga fotod erinevatest maailma linnadest. Oli ainult üks häda. Need linnad olid praktiliselt inimtühjad! Panen siia ainult ühe pildi (1867, Moskva), kus võib suurendades näha ainult mõnda inimest. Puuduvad linnud, sõiduvahendid (2 hobust on pildil) ja korstnad ei tossa. Mis juhtus ja miks juhtus ning kas need sündmused, millest siin kirjutasin, on omavahel kuidagi seotud? Neist teemadest on kirjutatud palju ja vast kirjutatakse kunagi veel!


LÕPP

1 kommentaar:

  1. Inimesi pole alumisel pildil, aga kuudikud on juba ehitatud, need meie tsivilisatsiooni sümbolid.

    VastaKustuta