Traadi asemel õhk.
Kas on võimalik läbi murda õhkkonda 15 kilomeetri kõrguste „kanalitega", mis juhiks eetrit maa pealt õhkkonna ülemistesse kihtldesse, ja seega lahendada suurt tulevikuprobleemi traadita jõuüleviimist?
Telegrafeerimine ja telefoneerimine on tuntud juba igalpool maakeral. Ikka suurejoonelisemalt ja kasvava kindlusega saadavad ülesleidjad (ehk meie keeli leiutajad. Kas pole see mitte õigem nimi n.n leiutajale. Tegelikult ju mitte midagi ei leiutata, kõik on olemas, aga taibukamad leiavad selle üles. Tõenäoliselt on ülesleidmine ka vanade tehnoloogiate taasavastamine) ja tehnikud elektri laineid läbi meie õhkkonna. Palju sellest, mis oli mõne aasta eest ilus unistus, on nüüd saanud käegakatsutavaks tõsiasjaks. Kuid siiski on olemas suur ülesanne, mida ei ole veel suudetud lahendada. See on traadita jõuüleviimine. Mõte, juhtida jõudu ühest keskjõuallikast traadita teel tarvitamise kohtadesse, on juba ammu tuntud (ülesleidjad on selle ülesleidnud, kuid nüüd jälle vaka alla pandud). Oli suureks edusammuks, kui tehnika lahendas küsimuse, kuidas juhtida jõudu traadi teel, kuid oleks mõnevõrra tähendusrikkam, kui jõudu saaks üle anda ilma kuluka traadita, mis juhtumisel, kui tuleks juhtida jõudu laevadele ja lennukitele, oleks täiesti otstarbekohatu. Ülesanne on suur ja keeruline; selle lahendamisele asuti suure südikusega, kuid tagajärjed olid tähtsuseta väiksed. Ameeriklane, ülesleidja ja unistaja Nicola Tesla, ehitas, saades toetust suurmiljonär Morganilt, määratud jõujaamad, kust välja saadeti elektrisädemeid kunstlike välgulöökide näol. Kuid kavatsus ei ulatanud kaugemale, sest väljasaadetud jõud mõjus ainult piiratud alal jõujaama ümbruses (mine võta kinni, kus on tõsi, kas Tesla katsed tõesti ebaõnnestusid või...). Kuid see nurjumine ei surmanud kord tärganud mõtet. Katseid jätkati. Mõne aja eest ilmus Prantsuse ajakirjas „La Nature" teade teooriast, mida on väljendanud ameeriklane Benson, toetudes Inglise teadlase Hottingeri mõnedele töödele. Allpool kirjeldame peajoontes selles kavas esitatud mõtteid.
Senini on oldud sunnitud traadita teiegraafijaamadele ehitama suuri, kõrgeid maste juhtmetega ja antennidega kust elektrilained välja saadetakse. Need antennid peavad suuremates jaamades olema suure ulatusega, mis nende ehitamise kalliks teeb. Hettinger arvamisel saab antennide küsimust lahendada ohusamba abil, mida juhitaks tehtud ultraviolett valgusega. Siis poleks vaja metallist elektrijuhtmeid, sest õhk, olles tugeva ultraviolett valguse mõju all, võibolla heaks elektri juhiks. Sarnasest õhust öeldakse, et ta on ioniseeritud. Selle põhjal teeb Hettinger ettepaneku antenni asemel tarvitada vertikaalset õhusammast, mis on ioniseeritud tugeva ultraviolett valgause allikaga, näiteks, kaartulega või elavhõbeda lambiga (Elavhõbe väärib omaette uurimist. Alternatiivajaloolaste arvates on just elavhõbe võtmeks atmosfäärist tasuta elektri püüdmiseks). Selle õhuantenni kaudu sünnikski elektrilainte väljasaatmine, samuti kui metallist antennide juures. Kahjuks näitavad katsed, et õhkkond ahnelt neelab ultraviolettkiiri, nii et nende sünnitamiseks peab olema väga tugev allikas. Nii kaua kui kirjeldatud mõte ei ole veel tegelikus elus tarvitamist leidnud, on raske rääkida nendest väljavaadetest, mis võiks olla sarnane täiendus traadita telegraafi tehnikas. Kuid huvi selle küsimuse vastu tõuseb veelgi, kui kuulata Bensoni plaane, kes Hettingeri omi veel laiemale alusele seab. Bensoni arvates tuleks ehitada nii tugevad ultraviolettkiirte allikad, et need ionisteeritud õhusambad murraks läbi meie õhkkonna atmosfääri kihid, mis ei juhi elektrit. Nii oleks siis loodud ühendus jõuallika, mis maapeal, ja elektrit juhtivate õhkkonna ülemiste kihtide vahel. Maa õhukiht seisab koos, ütleb Benson, kahest osast: esimesest, mis on maale ligemal, mille paksus on umbes 15 kilomeetrit ja mis on küllalt tihe, et moodustada elektri isolaatorit, mittejuhti; teine osa asub kõrgemal, seal kus õhk on hõre; uurimused on näidanud, et see õhkkonna osa on ioniseeritud ja järjelikult jubib elektrit. Selle õhukihi ioniseerimise põhjust tuleb otsida päikesevalguse mõjust; nimelt kiirgab päike ka muuseas ultraviolettkiiri, mida atmosfääri ülemised kihid neelavad. Nii võib siis vaadata meie maakera ja tema õhkkonna ülemise kihi, kui kahe määratu suure elektrijuhtme peale. Kujutame endale nüüd, et need „õhukanalid" on tarvitamiseks valmis ja vaatame, kuidas võiks nende kaudu elektrit allikast juhtida tarvitamise kohtadesse. Et selgemat pilti saada, vaatame joonistust. A on atmosfääri alumine, isoiseeritud kiht; B on päikesekiirtega ioniseeritud ülemine kiht ja C on jõu saatejaam elektri allikaga ja ultraviolettvalgust väljakiirgava jaamaga; jõujaama kohal on „kanal"; D on laev, mis on ka varustatud ultraviolettkiirte jaamaga ja mille kohal on samuti „kanal".
Suur elektrijõujaam ühes juurdekuuluva jaamaga elektrit juhtivate kanalite välja saatmiseks, mis läbistavad atmosfääri alumised kihid. Nagu teada, koosneb päikese valgus mitmevärvilstest kiirtest, alates tumepunasega kuni tumevioletseni; kuid peale selle leidub päikese valguses veel kiiri, mis on nägematud, nn. ultraviolettkiired. On selgunud, et kui õhku läbi murda valgusega, milles on palju violett ja ultraviolettkiiri, siis õhk saab omaduse elektrit juhtida. Nii on siis tarvilik kõigepealt tugev valguseallikas, mis sisaldab rikkalikult violett ja ultraviolett kiiri. Kuid tähtsamaks küsimuseks on: kust peaks tulema see määratu jõud, mis selle valguseallika tekitaks. Vastuse asemel võib julgelt näidata koskede peale, kus miljonid hobusejõud kaovad kasutamata.
Mõni nädal tagasi teatasid ajalehed, et vana füüsik Nikola Tesla, raadiotelegraafi pioneere, on teinud 35 aastat kestva töö järele leiutise, mis ähvardab tekitada revolutsiooni tehnikas, ja nimelt on ta ehitanud mootori, mis ei kasuta ühtegi seni tuntud jõuallikat ning siiski on valmis arendama piiramatut energiat, tarvitades väga väikest kulu seadelduseks. Inglise ajalehtede esindajad külastasid nüüd leiutaja laboratooriumi ja palusid talt lähemaid seletusi. Tesla, kes sai hiljuti 75 aastat vanaks, töötas laboratooriumis. Ta kohtles ajakirjanikke sõbralikult, kuid lisas vähe juba enne öeldule. Täpseid andmeid kuulete alles mõne kuu pärast, ütles ta. Võin ainult kinnitada praegu, et minu mootoril pole midagi ühist ei aatomi lagundamisega ega kosmiliste kiirtega. Ma ei usu ka, et neid üldse võib rakendada tööle lähemal ajal. Minu poolt kasutatud jõuallikas ei olene aastaaegadest ega geograafilisest asendist: minu mootor funktsioneerib igal ajal ja igalpool ikka samasuguse täpsusega. Ehitamise kulud on võrdlemisi väikesed, ent iga aparaat võib töötada iseseisvalt 50—60 aastat, ilma et selle aja jooksul vajaks mingit kõrvalist energiat. Inglise insenerid oletavad, et saladuslik mootor liigub maakera magnetismi jõul. Tesla kauaaegne teaduslik töö tagab ta leiutise tõsidust.
Inglise lehele „Times'ile" teatatakse Ameerikast et 3. oktoobril on Chicago maailmanäitusel peetud suure Itaalia leiutaja Marconi aupäeva, mil puhul Marconi süütas kõik näituse territooriumil asuvad elektrilambid kuu abil Itaaliast Toscana maakonnast. Marconi teostas katse Galilei viimases asukohas Arcetri observatooriumis; kus Galilei valmistatud teleskoobiga võeti valgusmõjutus kuust ja saadeti see elektrienergiaks ümber töötatult lühilainetena Chicagosse. See enneolematu, peaaegu fantaasiana tunduv katse õnnestus üllatavalt hästi (Ei ole meile koolis füüsika tunnis midagi sellist räägitud. Me kõik oleme väikesena luubiga võibolla kätt kõrvetanud ja heal juhul mingi lõkke luubiga põlema pannud, aga et kuult tulev valgus elektrienergiaks muundada ja see siis teisele poole maakera suunata ja sellest tuld teha, njaaa. Sellisedid katseid tehti peaaegu 100 aastat tagasi).
Lääne Teataja, nr. 30, 11. oktoober 1933.
Siia teemasse sobib veel hästi allpool olev purskkaevude lugu ja Peterhof üldisemalt, kuna Eestis asuvast Peterhofist on juba juttu tehtud. Loogika ütleb, et võimsate purskkaevude käitamiseks oli vaja tarvitada palju elektrit, aga ajaloolased panid kokku pildi hoopis Marly masinast. Antud artiklist kahjuks ei selgu, kuidas need Peterburi võimsad purskkaevud siiski töötasid.
Lõunamaa rohutirts, kelle põhjapoolselmaks koduks Vormsi. Esmaspäeval lõppes Tallinna linna pedagoogilise muuseumi korraldatud loodusteaduslik näitus, mis äratas suurt huvi. Haruldusena on siin rida taimi, mis leitud suvistel ekskursioonidel ja mille olemasolust meie kliimas alles läinud suvel saadi teadlikuks. Nii õpetaja Prl. Rebase poolt leitud Põhja-Ameerika kliimas kasvavad umbrohud ambrosia elation ja emcastrum pollicii. Huvitavaid tähelepanekuid on ekskursandid teinud Maardu soostunud järve kohta. Tolle järve on umbes 40 aasta eest kuivaks lasknud ulakate käed sel teel, et öösel on kõrvaldatud tamm ja järv on maha voolanud merde. Ümbruskonna rahvas kõneleb, et järv olevat põhjatu. Ekskursandid võtstd ette puurimist ja leidsid, et järve põhi tuleb vastu 4,5 meetri järel. Omapärasena pandi tähele, et järve põhjas kahe liivakihi vahel asub turbakiht. Arheoloog dr. Tomson tegi kindlaks, et turbakihi vanus on umbes 6000 aastat.
* Ambrosia elation - Minu väikese google uurimuse põhjal on tegu taimega, mis nüüd kannab hoopis nime Ambrosia artemisiifolia ehk eesti keeles "Pujulehine ambroosia". Miks endine vana nimi on ära muudetud, pole teada, aga tasub uurimist. Mis asi on ambrosia ja mis asi on elation?
Ambrosia - on Kreeka mütoloogias surematuks tegev jumalate toit.
Pildil on kujutatud jumalate toitu Olümposel ehk Ambrosiat.
Elation - on õnne emotioon.
Ambrosia Elation ehk õnne emotsiooni jumalate toit. Vat sellise nimega kutsuti vanasti seda taime. Taimetargad ja muidu taimehuvilised, seda taime tasuks lähemalt uurida, egas niisama see sellist nime ei kandnud, kõigel on alati mingi põhjus.
Kui maad võrreldi raseda naisega. „Muinasleidude vabrikud". Kuidas indiaanlased enne Kolumbust käisid Prantsusmaal.
Eelajalooliste muinsusesemete järeletegemine on vanem kui eelajaloolise arheoloogia õpetus. See on ainult sada aastat vana, kuid juba 1728. a. Würzburgi õpetlane Huber, kes pani toime väljakaetvamist oma kodulinna ümber, kirjutas terve raamatu ja lõi „ikoniliitide" teooria, mis tulenes järeletehtud eelajaloolistel esemetel. Huber on nii-öelda petetud arheoloogide esiisaks, kuid vähe on neid ta järelkäijaid, kes oleksid oma eksitust avalikult tunnistanud, nagu tema seda tegi. Huber võttis tagasi oma doktori-väite-kirja, mis ülikooli õpetlased olid võtnud vastu suure kiitusega. Huberit peteti. Sest saadik on seda kordunud kahe sajandi jooksul kuni meie päevini. Huberi abilised tõid talle imelekke kive mitmesuguste nikerdistega. Seal oli putukaid, konne, usse, naisekujusid, heebreakeelseid kirju. Poole aastaga neid kogunes terve muuseum 2000 tükki. Huber andis neile nimeks ..ikonoliidid" ja mõtles mälja terve teooria nende toksimisest. Tema pidas „ikonoliite" valguse sünnituseks, mis pidi mõjutama maapõues olevaid "loodeid", lihtsalt õpetlane võrdles maad raseda naisega. Selle luulelennu vabandüseks võib öelda, et tol ajal polnud veel olemas ei paleontoloogiat ega geoloogiat. Tegelikult Huberi „ikonoliitide" loojaks oli inglist tööline Edward Simpson, kes suurejooneliselt fabritseeris „kivi-aja inimeste esemeid". Kohe esimeste eelajalooliste leidustega algasid ka nende võltsimised. Prantsuse naturalist Boucher de Perthe hakkas koguma Abbeville'i ümbrusest väljakaevatud tööriistu. Neid asju hakkas ilmuna seda rohkem, mida enam ta neid kokku ostis. Prantsuse muuseumides on säilinud palju niisuguseid "eelajaloolisi" esemeid, mille valmistajaks on prantsuse müürsepad ja labidamehed. 1863. aastal Boucher de Perthe lubas autasu sellele töölisele, kes esimesena leiab inimese luu tertsiumi kihist, milles toimetati kaevamist. Nädala pärast Moirlin Ouignoni töölised leidsidki inimese alumise lõualuu. Õpetlane ise tõmbas ta mullast välja ja lõualuu ümber oli veel palju „eelajaloolise inimese" tööriistugi. See leid pidi väljaspool igasugust kahtlust tõestama kiviajajärgu inimese olemasolu. Inglise ja prantsuse õpetlaste vahel läks leiu ümber lahti äge poleemika. Lõpuks "tõestati", et lõualuu kuulus hilisemasse ajajärku, kuid ikkagi eelajaloolisse. Vaidlused vaibusid lõplikult alles, kui oli tehtud kindlaks, et sel ajal oli inimene juba olnud olemas. Boucher de Perthe pani aluse tervele teadusele, kuid, nagu paljud teisedki paleontoloogid, lasi temagi end võltsijatel petta. „Arheoloogiliste muuseumides» on vähe tõde, kuid palju pettust, ütles üks prantsuse arheoloog hiljutiste Glauzeli pettuste puhul, kui Prantsusmaal mõne aasta eest kaevati välja hulk uusi "eelajaloolisi esemeid", mis mäletatavasti tekitas suurt skandaali prantsuse ja inglise õpetlaste seas. 1882. a. poola arheoloog Ossowski avaldas laialdased «materjalid inimkonna ajaloost", mis ta oli kogunud eelajaloolistest koobastest Poolamaal. Ossowski näitas "luuajajärgu" olemasolu nagu olnud kivi-, pronksi- ja rauaajaärk. Luu ajajärgu inimene oli oma tööriistad valmistanud luudest ja kontidest. Niisuguseid luuesemeid Ossowski leidis õige palju. Otse nende leidude rohkus tekitas teistes õpetlastes kahtlust nende ehtsuses. Pärast selguski, et Ossowski oli neid fabritseerinud ise. «Luuajajärgu" on maailm juba unustanud, nagu "sarveajajärgugi", mis peaaegu samal ajal kuulutati välja Šchveitsis. Selle õpetuse isaks sai keegi Kayser, kes madratsivabrikandist hakkas arheoloogiks. Tema kaevas kaua maad Petit-Taurenau juures ja leidis siit igasuguseid põdrasavest valmistatud „muinsusesemeid". Kayser ehitas terve teooria, mille järgi eelajalooline inimene oli oma tööriistade valmistamiseks tarvitanud loomade sarvi. Saksa turistid maksid suuri summasid nende "muinsusesemete" eest. Eriti, kui leiti amulett, millel olev kiri tuletas meelde egiptuse hieroglüüfe. Viimaks paljastas keemiline analüäs, et sarved ise võisid ju olla eelajaloolised, kuid esemed olid neist voolitud alles hiljuti. Siis tuli avalikuks ka terve "sarveajajärgu" esemete vabrik, kus töötas 14 inimest. Asi lõppes Kayseri vangistamisega. Peaaegu samal ajal 1880. a. tekitasid suurt kõmu leiud Beauais, kus kohalik antikvaar avastas maalilise rikkusega savikihid, mis sisaldasid tervelt 15000 eset. Leiti veel kuuesaja eelajaloolise hiiglase luukerede jäljendid savist. Haudadest toodi välja kivikirveid ja -odasid. Antikvaar müüs need asjad suure hinna eest muinsust harrastavaile miljonäridele Ameerikas. Viirmaks paljastus, et terve petistejõuk oli tema juhatusel valmistanud "eelajaloolisi luukeresid ja tööriistu". Nende valmistamisel oli suure osavusega kasutatud teaduslikke raamatuid ja joonistusi. Nüüdki veel need esemed leiavad odava hinna eest kergeusklikke ostjaid. Pariisi, Londoni ja teiste maailmalinnade kauplustes on neid igal ajal saada, nagu Indias ja Hiinas valmistatud Budda ja ebajumalate kujusidki, mis kõik tehakse Euroopas. Suurt tähelepanu äratasid leiud 1870. a. ümber Surnumere äärest. Sealt kaevati välja "Moabiitide" savivaase ja kujusid. Jeruusalemma kollektsionäär Schapiro kogus oma villasse terved kapitäied Aphrodite kujusid, fantastilisi linde jt. Saksa valitsus ostis Schapirolt ta kogu ära tolle aja kohta suure summa 75.000 frangi eest. Prantsuse arheoloog Clermont, heebrea eriteadlane, tõestas, et kõik need esemed olid fabritseeritud isikuilt, kel muinsusvaradest puudus vähemgi mõiste. Sakslased kaitsesid end. Tüli kanti üle rahvuslikele alustele. Kui Schapiro, kes oma eduga kaotas igasuguse mõõdu, pakkus müüa härjanahkse "eelajaloolise piibli" tekstiga, siis oli pettus liig karjuv ja mees oli sunnitud tunnistama. Kogu "Moabiitide"" kollektsioon, mille üle Berliini muuseum kord oli uhke, on nüüd paigutatud kuskile keldrisse. Tuleb äärmiselt imestada inimeste osavust, kel olnud arukust muinsusesemete võltsimisega petta õpetlasi ja riigimehi. Inglane Edward Simpson on sel alal kahtlemata olnud suuremaid meistreid. Tema oskas järele teha ükskõik millise eseme. Lihtsa talupojana ta oli oma küla arsti aidanud muinsuskaevamistel ja hakanud pärast valmistama suurepäraseid koopiaid eelajaloolistest nugadest, kirvestest jne. Võltsimise paljastas esimesena arheoloog, kes talt ostis korraga 45 eelajaloolist tööriista. Arheoloog tahtis esemeid kuumas vees puhastada ja siis lagunesid need koost. Selgus, et Simson oli nad osavalt eriosadest kokku liiminud. See kõik ei takistanud Simpsoni end eelajalooliste esemete müütamisega surmani elatamast. Ta suri liigjoomisse. Viimase suure arheoloogilise skandaali tegelased Glauzelis on ka lihttalupojad. Seal müütasid mustlased tervelt 20 aastat muinsusesemeid. Üks vaas tekitas õpetlaste seas suurt vahtu. Vaas oli valmitatud vanade Mehhiko muinsusleidude järgi. Arheoloogid murdsid pead, kuidas ürgindiaanlased olid pääsenud Ameerikast Prantsusmaale ammu enne seda, kui Kolumbus purjetas Hispaaniast Ameerikasse. Kui palju on võltsitud ajaloolisi dokumente, sellest kirjutamine viiks siin pikale. Kuid pole kahtlust, et nii mõneski muuseumis on võltsitud dokumente, mida peetakse õigeks. Kuulsamaid dokumentide võltsijaid oli Benjamin Fillon, kes 1870. a. ümber teenis head raha Rabelais', Moliere'i ja teiste Prantsuse suurvaimude kirjade võltsimisega. See mees võis kaua ajada oma musta äri. Oma võltsimised ta tegi suurima asjatundlikkusega. Peab tunnistama, et Fillonil olid suured teadmised, mis ületasid nii mõnegi tõelist õpetlase omad. (Enamus muuseumides välja pandud esemed ja dokumendid võivad olla võltsitud või kuuluda hoopis hulga nooremasse perioodi. Peale katastroofi , kas 14. 17. või 19. sajandil, pühiti tehnoloogia minema, inimesed pididki kasutama kividest ja luudest tööriistu, et ellu jääda).
Nehatus avastati huvitav kiviaja asula Muinsuskaitse inspektor E. Laid andis ajakirjanikele seletusi kaevamistööde tulemustest muinsusaja uurimiseks. Nehatu vallas Kroodi küla lähedas avastas geoloog preili Rebane ühe kiviaja asula. Et saada täiendavaid andmeid, võttis arheoloog Hindreku sääl juuni algul ette uusi kaevamisi. Kaevamistega käisid kohapääl tutvunemas Tartu ülikooli geoloogia Prof. A. Õpik, muinsuskaitse insp. E. Laid ja Eestis viibiv Helsingi ülikooli arheoloogia dotsent dr. Äyräpää. Muinsusinspektor E. Laid seletas, et 6000— 4000 aastat enne Kristuse sündimist oli praegune Balti meri soolata sisemaa järv ja teda nimetati Anchluse mereks. Maapinna laskumise tõttu 4500—4000 aastat enne Kr., tekkisid praegused Taani väinad. Siis voolas soolane vesi ookeunist Balti merre ja muutis tema veed soolasemaks, kui ta on praegu. Meri tungis tol ajastul maale pääle ja kattis osa Eesti praegusest põhja ja loode rannikust. Selle tõttu tekkisid omaaegse merepiiri kohale liivavallid, mida praegugi veel võib märgata (Männikud Põhja- ja Lääne- Eestis kasvavad kõik liivasel pinnasel. Üks ulmeline teooria väidab, et Eestis olid kõrbed, kuid see vana arutluskäik tundub loogilisem). Teadlased nimetavad neid mere rannavallideks. Nehatu vallas on sarnaseid valle veel mitmes kohas nähtaval. Hiljemini meri taganes uuesti ning neile vallidele tekkisid asulad. Need on kiviaja asulad. Nehatu asula kohalt on tuleasemeid, kus rohkesti rusikasuuruseid Põlenud ja poolpõlenud kive. Nehatu leid on Eestis üks haruldasemaid.
. „Iga kivike, mis jutustab möödunud aegadest, tuleb pidada kalliks." Nagu kuulus Itaalia arheoloog professor Alfonso Bastoli, kes Mussolinit tema ringreisidel mööda kodumaad peaaegu alati saadab, jutustab, on „ducel" suurejooneline plaan muistset Roomat tema endises aus ja hiilguses jälle üles ehitada. Esijoones võetakse ette uued väljakaevamised muistsete keisrite foorumi juures Augustuse foorumil ja Trajanumi foorumil ning vanal teatriplatsil. Smnuti tahab Mussolini väljakaevamisi ette võtta tsirkuse varemetel. Professor tähendab, et neil väljakaevamistel on määratu arheoloogiline tähendus, sest „iga kivike muistsest Roomast on elav ajalugu ja ta on seetõttu kallim kui kuld", nagu professor oma jutuajamistel ajakirjanikkudele on öelnud. Mussolini on teinud erilisele komisjonile ülesandeks täieliselt üles ehitada muistse Vesta templi, millest praegu järel ainult paar sammast. Tempel peab uuesti kerkima täpselt sellisel kujul, nagu ta oli paartuhat aastat tagasi, ülesehitamise juures tuleb tarvitada kõiki olemasolevaid andmeid, Mussolini ei taha piirduda mitte ainult Itaaliaga. Vaid ta on arheoloogidele ülesandeks teinud ka neid maaosi uurida ja väljakaevamisi toimetada, kus roomlased vanasti valitsesid. Nii praegu mitmel pool Põhja-Aafrika rannas käivad kaevamisetööd. (Lähiajaloos ei ole tegelikult eriti midagi kummalist. Praegu saame vaadate tolleagseid pilte Rooma linna väljakaevamisest ja siis imestame, et miks nii paksu muda korra all linn asus. Aga olidki üleujutused, see on ju kõik ajaloolaste poolt kinnitatud mitmeid kordi. Mingit müstikat ei ole, väljaarvatud see, et osa asju jäetakse rääkimata, sellest aga edaspidi. Loe Rooma kohta siit).
Tallinna elektrijaama taga Kalarannas on praegu kaimas kaldakindlustuse
tööd, milleks maa seest välja kaevatakse suuri raudkive. Laupaeval töid
lõpetades sattusid töölised haruldase leiu peale, millel
arheoloogilisest seisukohast määratu tähtsus: mullapõues leiti vanaaegne vaas. mis haruldaselt hästi alal hoidunud. Asjast teavitati viivitamata
haridusministeeriumi muinsusosakonnale ja seati leiukohale tugev vave. Teise püha varahommikul tõsteti vaas maa seest välja ja asjatundjate
komisjon vaatas leiu lähemalt järele. Kõntsakorra eemaldamisel selgus,
et vaas on läbi kullast. Ta kaalub umbes neli puuda. Vaasi vanust hinnatakse vähemalt kahetuhande aasta peale. Kõigi tundemärkide
järele on siin tegemist muistsete viikingite meisterteosega, mille
sarnaseid senini omas ainult Peterburi Ermitage. Haruldane leid
paigutati esialgu kalarannas olevasse piletiputkasse, kus väärtuslikku eset valvab 10-meheline salk sõdureid. Valitsuse
ringkondades on tekkinud kavatsus vanade skandinaavlaste kunstitööd
kinkida Rootsi kuningale tema eelseisva külaskäigu puhul Eestisse. (Kujutate ette, 64 kilogrammi raskune puhtast kullast vaas, stiililt selline samane nagu Peterburis või kuskil Roomas. Viikingite oma? naerukoht :) Proovige guugeldada, kas leiate sellist uudist üles veel kuskilt? Ajaloolased ei tee piikusugi, kas tõesti kingiti see Rootsi kuningale? Sellest igal juhul tuli kähku lahti saada, sest see eelmise tsivilisatsiooni poolt valmistatud ese ei kuulu siia "talumatside" maale).
Jugoslaavias leidsid viinamäe harijad Suho Polje küla lähedalt 150 inimese luukered. Mõned sääreluudest olid ligi meetri pikkused. Samuti on pealuude ja rinnakorvi ümbermõõt palju suurem normaalse inimese mõõtmetest. Teadlased arvamad, et siin on tegemist eelajalooliste hiiglaste luukeredega.
Peterburis arsenali uurimisel leiti 4. okt. hiiglasuured laod kõiksugu metalli ja ka masinaid, mis omal ajal Poolamaalt ja Kuramaalt olid toodud. Muu seas leiti palju terast, mis juba aastat 25—30 seal oli seisnud, ja kaks suurtükki, kumbki 4000 puuda raske. Suurtükid olid maa sisse lastud, sest et neid ei suudetud arsenalist välja viia (Need masinad hävitati ja valati ringi. Need olid jäänukid eelmise tsivilisatsiooni masinatest. Ennem kui loo kokku võtan, siis mainin ka siia ära, et tegemist oli hiiglastega. Kujutate ette, kahurid, mis sealt laost leiti, kaalusid kumbki 4000 puuda, see on ei rohkem ega vähem kui 65 tonni tükk!!).
***
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar