30 september 2024

Tähelepanekud

Jagan siia paari huvitavat tähelepanekut, mis võivad anda mõningast aimu, mis maailm see selline on, kuidas see toimib ja kuidas on seda võimalik muuta. 

Mõni aeg tagasi sai käidud Adamson-Ericu muuseumis ja seal ma nägin teiste tööde kõrval korraga sellist pilti.


Polegi nagu midagi imelikku, aga siin on Adamson teinud endast autoportree ja seda EW ajal. Ma väidan, et tollel ajal ei olnud mehel kõrvarõngas kõrvas kuigi kombekohane. Mulle võib vastu vaielda, ja neid vaidlejaid leiab alati, sest paljud inimesed kaitsevad süsteemi, milles nad elavad. Olgu sellega kuidas on ja me võimegi ühe suure küsimärgi õhku riputada ja mõelda, et juu see võiski nii olla, kuni ma nägin järgmist pilti. Otsisin infot Shakespeare kohta ja selle tulemusena sattusin külastama ka Wikipediat ja mis ma sealt nägin?


Shakespearil on ka kõrvarõngas kõrvas. See pole enam juhus ja nüüd väidan juba 99% tõenäosusega, et maailm, milles me elame, selle taust (ajalugu) muutub pidevalt. 400 aastat tagasi ei saanud selle ajaloo järgi, mida mina koolis õppisin, mitte midagi taolist olla. Nad olid sel ajal süvausklikud, neil oli oma moraal ja eetika, mida ei tuldud mõttessegi rikkuda. Taolise aksessuaari kandmise eest oleks võinud võllas lõpetada või vähemalt vangitornis.

Mandela efekt ja muud sarnased ilmingud, kus maailma ajaloo taust muutub ühekorraga kõigis filmides, raamatutes, artiklites jne, toimetab siin tegelikult väga lihtsa seaduspära alusel. Ma olen kunagi ka sellest kirjutanud, kuid siis arvasin, et on mingi koht või seadeldis vms mulle tundmatut, kuhu sisestakase info ja näiteks sisestav leiutis, loodusseadus või mõni muu nähtus, hakkab tööle või vastupidi- enam ei tööta. Tänapäeval on kõige suurem relv massimeedia. Televiisor vast järjest vähem, pigem rohkem juba sotsiaalmeedia, aga vahet pole. Asi toimetab nimelt nii - läbi meedia muudetakse, muditakse, suunatakse inimesi, kuhu vaja. Ja nüüd hakkab tööle inimeste kollektiivteadvus, mis ongi kogu selle maailma enamuste nähtuste aluseks. Näiteks, massimeedia on vähemalt kümme aastat ühte kindlat suunda propageerinud ja normaalseks pidama hakanud ja seda on korrutatud söögi alla ja peale. Tabu muutus normaalsuseks enamike inimeste meeles ja vastavalt muutus ka kogu ajalooline taust.

Toon järgmise näite, kuidas ühisväli toimetab. Antud lugu on Mart Metsala räägitud ühes raadiosaates. Eesti läks Pätsi ja tolleagse juhtkonna otsuste tõttu Nõukogude Liidu koosseisu. Prohvet Karl Reits käis Pätsi hoiatamas, et see kõik juhtub, kui Pätsi mõtted ei pöördu ja riik Jumalale ei lähene. Päts käskis teenijal Reitsi kõht täis sööta ja tema juurest minema saata, kuna ta arvas, et Reits nälja tõttu nii segast juttu ajab. Reits ei jätnud jonni ja läks sama juttu Laidonerile rääkima. See olevat Reitsi kartsa lasknud pista. Kuna Päts ei kutsunud rahvast ennast muutma, siis läkski kõik nii nagu läks.


Karl Reits

Soomega oli kõik vastupidi. Soome president nägi, et asi on halb ja ta korraldas üleriigilise ühispalvuse, ja Soome sai armu. Neil õnnestus kõik, nii et sõjaliselt võimas NL ei saanud Soomest jagu ja lõpuks loobus. Näiteks ehitasid Soomlased vale Helsingi tõelisest Helsingist veidike eemale sarnaste skääride vahele ja valgustasid selle. Õige Helsingi pimendati ja vaenlane lasi kogu oma pommikoorma vastu vale Helsingit jne. Kuidas on see võimalik? Vot just nii ongi. Rahva ühismõtted lõid olukorra, kus nende tahe, soovid ja ettekujutused olid võimsamad, kui vaenlase omad ja asjad juhtusid soomlaste kasuks.

Ma võiksin siia tuua veel üüratu palju näiteid, kuidas maailma taust ennast muudab (Bondi filmist tuntud tegelane - Lõuad, kelle pruudi suust on hambaklambrid kadunud, Rooma number IV teema, dollari sümbolil S oli varemalt kaks kriipsu, nüüd on üks, Põhja-Nabal oli maa, Gröönimaa oli roheline jne). Võib ju küsida, et miks näiliselt sellised tobedad asjad (Rooma IV) muutuvad? Lühike vastus on, et taustas muutuvad ka väikesed ja tobedad asjad, lisaks suurtele. Nüüd muidugi tekib küsimus, mis on need suured asjad? Vastus on - mõni teatud ajaloo periood on muutunud kardinaalselt erinevaks sellest, mida me teadsime seda ennemat olevat ja nendest anomaaliatest kubiseb terve see blogi. Või vaadake kasvõi Simpsonite multikate ennustusi, mis paljuski on täppi läinud. Tegelikult on asi palju lihtsam. Mitte multikates olev info ei ole tulevikus toimunud sündmustega täppi läinud, vaid Simpsonite multikate taust on muutunud. Massimeedia räägib ööd ja päevad, mis on hea ja mis halb ning paljud inimesed võtavad selle info omaks ja vastavalt sellele muutub ka multikate sisu. Kuna Simpsonite multikad on maailmakuulsad ja sellest räägitakse palju, siis toimuvad just muutused nende multikate sisus ja paljud imestavad, et kuidas see võimalik on? 


Eelpool just kirjeldasin, kuidas see võimalik on ja kuidas see käib ning kuidas on võimalik jooksvalt muuta nii tulevikku kui ka ajalugu.

Toon veel ühe ja võibolla veidike arusaadavama näite, kuidas see käib. Lugege mu eelmist lugu ja seal olevat juhendit, kuidas enda tulevikku muuta. Lugu on siin - Saladuslik jõud inimeses. Oletame, et sa tahad jõukaks saada ja talitad täpselt nii, nagu juhend ütleb ja saadki jõukaks. See on aga jäämäe pealne osa. Nüüd kuulevad sellest ka paljud teised inimesed ja talitavad samuti vastavalt juhendile ning saavad jõukaks. Nüüd juba tekib usk asja vastu ja seda hakkavad katsetama tuhanded ja tuhanded inimesed, kellest enamus saavad jõukaks. Vea protsent jääb alati ja kõigil see ei õnnestu, sest tehakse asju valesti või ei suudeta luua õiget meeleolu vms, aga see polegi praegu tähtis. Kui vastavalt sellele juhendile tekib Eestisse juurde, ütleme 50 000 rikast, mis siis juhtub? See ei lähe ju meie majandusega karvavõrdki kokku ja kogu poliitika muutub, taust muutub, kõik  muutub suunas, mida ühiselt inimesed muutsid. Piltlikult öeldes, senine kaardimajake kukub kokku ja Eesti saatus muutub. Eestist saab uus Šveits. See oli kõigest näide, sest seda ei juhtu tegelikkuses mitte kunagi. Esiteks, see info ei jõua inimesteni ja teiseks, inimesi, kes kaitsevad süsteemi, on liiga palju. See on ka tegelikult vastus, miks uskumine Jumalasse töötab, kuna see on "endise" süsteemi osa. Endiselt väga paljud inimesed usuvad Jumalasse ja käivad kirikus. Pole vahet, kas nad peavad Jumalat mõneks vanaks, targaks, habemega meheks või mõneks abstrakseks asjaks. See lihtsalt töötab ja toimib sedasi. Et asju kollektiivselt muuta, on vaja kollektiivselt asjasse uskuda ja mõelda vastavas suunas, ning maailm muutubki. Kuidas saaks näiteks Ukraina sõja suhteliselt kähku ära lõpetada? Ukrainlased võtku Soomelt eeskuju ja veel parem oleks, kui seda sama teevad ka venelased, kes soovivad sõja lõppu.

Kokkuvõtteks võin öelda juba ammugist kulunud sõnad. Kõik suur saab alguse iseendast, millega inimene paneb palli veerema ja pall hakkab kasvama. Algul muutub üksikinimese enda tulevik ja olukord, kui aga pall on juba küllalt suur, siis see muudab maailma tulevikku ja ka minevikku. Mineviku kohta on öelnud William Faulkner (USA kirjanik, Nobeli preemia laureaat) midagi kummalist, mis haakub täpselt teemasse: "Minevik ei sure mitte kunagi ja see pole isegi mitte minevik." Olevik aga on see mis on koguaeg.

LÕPP

29 september 2024

Saladuslik jõud inimeses

Lühilugu.

Jätk eelmisele loole ja veel paljudele teistelegi lugudele. Ilma kommentaaridetagi peaks asi mõistetav olema ja ka katseliselt teostatav. Kes tahab rikkaks (külluslikuks) saada? Aga kes tahab kuulus olla? Või äkki keegi soovib noor ja terve olla või hoopis terveks saada? Aga palun, lugege juhendit. Siit blogist leiab veel palju teisigi juhendeid, kuidas oma elu muuta. Häda on selles, et paljud ei viitsi (mugavustsoon) või ei loe juhendeid korralikult ning peale esimest ebaõnnestumist loobuvad katsetamast. Ka mul endal on mitmeid katseid pooleli (mitte sellest õpetusest) ja olen suhteliselt mugavaks läinud, ega tegele oma püstitatud katsete lõpule viimisega korralikult, aga ehk ei olegi vaja, sest äkki on õige hoopis nii, et las läheb, kuidas läheb? Aga siin on veel midagi, miks asjad ei taha õnnestuda. Esiteks, paljudel inimestel on uskmatus asja vastu. Teiseks – Elu „normaalne“ kulg, mis sõltub peaasjalikult välistest ärritajatest, viib mõtted tagasi elu „normaalsusele“ ja seetõttu ei võeta „uusi“ õpetusi kuigi tõsiselt ning nii sõidabki „normaalne“ elu meisse sisse. „Normaalne“ elu ei lase korralikult mõelda ning asjaga tegeleda. Pole mõtet üles lugeda asju, mida ma nimetasin välis-ärritajateks. Kogu meie elu on neid ärritajaid täis ja see peegeldub ka meie sisemuses, mis võtavad lõpuks sise-ärritajate vormi. Neist tuleb kuidagi vabaneda, kasvõi korrakski, näiteks hommikusel või õhtusel ajal.

Saladuslik jõud inimeses.

Surm on ainult ettekujutus

Võtke üks puupulk, selle ühte otsa siduge tükk nööri ja nööri otsa väike läikiv ese, näiteks nööp või sõrmus. Joonistage paberile ring ja tõmmake sinna kaks teineteisega risti asetsevat läbimõõtu, AB ja CD, ning märkige nende lõikepunkt M. Hoidke pendel nii käes, et läikiv nööp või sõrmus hõljub joone keskpunkti M kohal. Nüüd koondage oma mõtted joonele CD ja hoidke pendel liikumatult M kohal. Mis juhtub? Pendel hakkab teie tahtest hoolimata liikuma CD suunas. Koondage oma mõtted joonele AB ja seni CD suunas liikunud pendel hakkab varsti liikuma AB suunas. Kui nüüd mõtlete ringi suunas vasakult paremale, liigub pendel samas suunas; mõtlete aga vastassuunale, liigub pendel paremale poolt vasakule. 


Tingimuseks on, et katse ajal kätt vastu keha ei suruta. Kuidas saab seda nähtust seletada? — See on selge näide saladuslikust jõust, mis üha enam muutub inimkonna uurimiskeskpunktiks. See on sugestioon — mõtte jõud.

Liikumise suuna ettekujutus sunnib teie keha pendlit liigutama teie tahte vastaselt. Samuti on see tõenduseks, et teadlik jõupingutus on jõuetu sugestiooni mõju vastu, isegi tugevdab seda. Keegi õpib jalgrattaga sõitma. Teel äratab tema tähelepanu lamav kivi. See "hüpnotiseerib" teda. Kuigi ta pingutab kogu jõust, et kivist mööda sõita, sõidab ta ikkagi kivile otsa. See näitab, et inimest saab mõtte jõule allutada, ja see on inimkonda juba aegade algusest huvitanud.

Vanemad ja uuemad usuvormid nõuavad usku. Aga mis on usk? See pole muud kui ühe mõtte tõeks pidamine, idee, mis seisab kättesaamatus kõrguses uskliku mõttemaailmas. Kui palju ihulisi ja hingelisi muutusi on selline usk esile kutsunud! Me räägime siis imedest, ja kuigi ka paljud muud jõud võivad "usuteo" juures kaasa aidata, on üks siiski kindel: mõte, ettekujutus, mõjutab inimest sundivalt.

Teadus, mis otsib lahendusi ainult põhjendatud alustele tuginedes, on kaua aega keeldunud mõtte seletamatut jõudu tunnistamast. Kui 18. sajandil astus Mesmer oma tähelepanekutega mõtte jõu üle avalikkuse ette, kohtas ta suurt umbusku. Ta tegi katseid hüpnotiseeritud ehk unehõlma suigutatud inimestega, kes täitsid tema käske. Mesmer tõestas, et ühe inimese mõtteid võib nagu voolu teistele edasi anda. Tänapäeva teadus vaatleb seda "mõttevoolu üleandmist" kahtlevalt, sest sellele leidub loomulikum seletus. Pole üldse tarvis uskuda üleandmist kui sellist. Hüpnotiseerija äratab une tõttu kaitsetus seisundis olevas isikus teatud ettekujutuse — näiteks, et tal on hiigeljõud. Ja ainult see ettekujutus annabki hüpnotiseeritule hiigeljõu, mida ta tavaliselt ei tunne.

Kui nüüd ettekujutusel on selline võim, siis saab seda esile kutsuda ka ilma hüpnotiseerija abita. Inimene võib end ühe mõtte võimule allutada. Sest lõppude lõpuks on sugestioon inimese kaudu ikka tema enda sugestioon ehk nn autosugestioon. Igasugune sugestioon põhineb autosugestioonil. See oli "võlusõnaks" kuulsa Prantsuse teadlase Émile Coué' jaoks. Tema ravitulemused autosugestiooniga panid kogu maailma imestama. Tuletage meelde — ka teie olete mõnel korral tahtmatult kogenud autosugestiooni mõju. Lapsena tegite sõrmele haiget ja hakkasite nutma. Ema puhus sõrmele ja valu kadus. Ettekujutus "see enam ei valuta" oli valu kaotanud. - Heledalt hakkab tuli ahjus põlema. Veel on toas sama külm kui enne tulesüütamist, kuid teie tunnete juba soojust, sest näete tuleleeki. — Seltskonnas haigutab keegi. Seni ei tundnud te väsimust või igavust, kuid haigutate siiski. — Ettekujutus võib olla ka surma põhjuseks. Surmamõistetud mõrtsukal Inglismaal seoti silmad kinni ja viidi tapalavale. Naelaga kriimustati kergelt tema kaela ja valati sooja vett käsivarrele. Mõrtsukas arvas, et ta verest tühjaks jookseb ja — suri. — Mõnedes indiaanlaste suguharudes on pealike tarbeesemed pühad ja puutumatud — "tabu" — ja kes "tabuseaduse" vastu eksib, seda karistavad kurjad vaimud surmaga. Üks pealik kaotas oma piibu. Üks noor indiaanlane leidis selle, suitsetas mõnuga piipu, teadmata, kellele see kuulub, ja andis ka kahele teisele piibu suitsetamiseks. Samal päeval said kõik kolm suitsetajat teada, et piip kuulub pealikule, ja samal päeval nad surid. Indiaanlased ütlesid — kurjad vaimud on kätte maksnud, meie ütleme — ettekujutus tappis nad.

Kui tahtmatu sugestioonil on nii suur võim, siis peame püüdma oma mõttemaailma teadlikult kontrollida. Näiteks Prantsuse teadlase katsed tahtelise autosugestiooniga on tõestanud, et paljusid haigusi, mis on seotud närvisüsteemiga, võib autosugestiooniga parandada. Unetus, seedehäired, peavalu, liigesevalu, üldine kurnatus, hirmuhood, närvilisus, "lambipalavik" ja terve rida teisi haigusi leiavad autosugestioonis oma hävitava vaenlase. Inimese meeleolu muutub, melanhoolsed ja unistajad muutuvad elurõõmsateks.

Kuidas peaksin ma ennast sugestioneerima? Seda peate õppima. Asetuge toolile või diivanile nii mugavalt kui võimalik. Sulgege silmad ja keskenduge seinakella ühetoonilisele tiksumisele. Seejärel valdab teid nn "videviku meeleolu". Selles olekus korrake mõttes oma eesmärki väljendavat lauset: "Iga päev läheb mul igas asjas aina paremini ja paremini." Korrake seda lauset paarkümmend korda ilma igasuguse pingutuseta. Tehke seda mitu korda päevas, eriti enne magamajäämist ja hommikul ärgates — pooleldi ärkvelolekus. Sellises "suikumise olekus" ei sega teid kahtlused, ja korduval ettekujutusel on jõudu tungida teie sisemusse ja seda mõjutada. Teie tervis ja meeleolu paranevad kahtlemata.

Kui teile ei meeldi mõni toit, siis korrake alguses eelmainitud lauset ja lõpetuseks: "See toit maitseb mulle väga hästi." Ei ole mõtet kramplikult tahta: "Ma tahan, et see vastik toit mulle maitseks." Te peate eemaldama tahtepingutuse ja vastumeelsuse ettekujutuse. Sel viisil saab muuta end ja oma lähedasi elurõõmsateks ja terveteks inimesteks.

Aja jooksul kujuneb see saladuslik jõud, mis teie soove ja ettekujutust täide saadab, aina suuremaks. Eriti tähtsad on õhtused tunnid enne magamaminekut. Kes neid täidab kasulike ja väärtuslike mõtetega, teeb endale määratu palju head. See on ka üks põhjusi, miks tõsise ja ehtsa kunsti nautimine õhtul on nii soovitatav — saadud muljed süvenevad unes ja avaldavad püsivat mõju. Leidub inimesi, kellel kunagi ei vea ja kes istuvad alati "pigimäel", kes ei suuda tagasi tõrjuda õnnetuse ja saamatuse ettekujutust ning kurdavad pidevalt: "Ma ei suuda midagi." Kui need inimesed õpiksid autosugestiooniga kaitsma end takistavate ettekujutuste vastu, oleksid nad päästetud ja kuri saatus ei kiusaks neid enam. Kes pidevalt ütleb: "Ma vananen," see tõesti vananeb; ja kes ütleb: "Ma jään nooreks," see jääbki nooreks.

Daamid, on olemas üks võimas "kosmeetika", mis varustab teid paremate vahenditega kui kõige osavam juuksur. Tuntud Ameerika kirjanik Mulford tõestas: suremine on rumalus, surm on ettekujutus. Millal jõuab inimkond selleni, et võidab surma autosugestiooni abil, on veel teadmata, kuid mõtte jõud on suur, ja selle üle valitsemine on nooruse allikas igaühele. Ka siin on liialdused kahjulikud. Ei ole soovitav jätta tõsise haiguse puhul arsti kutsumata lihtsalt mõttejõule lootmise pärast. Kõige kohasem ja õigem on kasutada mõtte jõudu koos arstiabiga.

Teie sees on üks salajõud. Te võite sellega saavutada kõik, mida soovite, kuid suurem ja raskem ülesanne on leida õige eesmärk. Kui olete selle leidnud, siis saavutate ka edu.

Ainetel H. Kuchenbuchi järgi.

LÕPP

Allikas: Viljandi Uudised : erapooletu nädalaleht, 29 oktoober 1927.

 

Puhkuse seadus

Lühilugu.

Minu meelest on algav lugu oluline ja vajab suuremat tähelepanu. Paljudel inimestel on probleemid kosutava unega ja algatuseks on vaja teha ainult õige vähe - kõigest voodit keerata põhja-lõuna suunda, et olukorda märgatavalt parandada. Pean tõdema, et alati see ei pruugi abi anda, sest segavaid kiirgusi on meie ümber väga palju, mis selle loodusliku kasuteguri ära võivad nullida. Keerulisem on kindlasti kortermaja elanikel, sest siin ei aita enda korteris olevate kiirgusallikate kinni keeramine une ajaks. Läbi seinte tuleb teiste majaelanike ruuterite wi-fi kiirgust, juhtmete rämps-elektromagnetkiirgust, tv- side- ja raadiomastide kiirgust jne. Mina lülitan telefoni magamise ajaks alati lennurežiimile ja olen ka paar korda katsetanud magada toas, kus ka seintes olevad juhtmed on pinge alt vabastatud (kaitse väljas). Kahjuks, mu magamistuba on suhteliselt väike ja seinad ei ole põhja-lõuna suunalised, siis ei ole ka voodi asend vastava suunaline. 

Ka kuu mõjutab inimesi ja olen teinud selle kohta palju tähelepanekuid, millest aga siin ei saa kahjuks kirjutada. Minule ei paista kuu mõjuvat, aga mulle mõjub teinekord äikese pilve lähedus või mingi taoline raske ja rusuv ilmastik. Tervis läheb äkki pahaks kätte ära, lähen üleni higiseks ja mingi seletamatu raske ja rõhuv tunne tuleb peale. Olen seda nähtust ikka päris mitmeid kordi enda nahal tundnud ja ma algul ei osanud seda seletada, kuid hiljem panin pildi kokku. Autoga sõites tabasin selle olukorra ära, sest kui rusuvast alast välja sai sõidetud (ma olin kõrvalistuja), taastus tervis silmapilk.

Kes veel lugenud ei ole, siis soovitan läbi lugeda ka selle teema – Elumagnetism.

Puhkuse seadus

Vasaku ja parema käe kohta tehti katseid enam kui 500 mõlema soo inimesega, kes vanuse ja temperamendi poolest üksteisest väga erinesid. Leiti, et vasakust käest voolab rohkem närvide jõudu kui paremast. Mitmed vaimutöö tegijad on iseennast tähele pannes leidnud, et nende uni oli kõige kosutavam, kui nad võisid puhata pea põhja ning jalad lõuna poole suunatult. Põhja-lõuna suunas magades tundsid nad hommikuti oma jõudu värskendatud ja uuendatud olevat, hoolimata sellest, et eelmisel päeval olid nad teinud palju ärritavat ja väsitavat tööd. Kui nad aga lääne-ida suunas oma voodid seadsid, ei tundnud nad endis seda hommikust jõu värskust, mida põhja-lõuna suunas magamine neile pakkus. Vahelduvate katsete põhjal jõudsid nad veendumusele, et põhja-lõuna suunas puhkamise uni päeva jooksul kaotatud energiat kõige paremini taastab ning väsitava tööga kulunud jõudu noorendab.

Kuidas ilmakaared võivad inimese keha unne ja puhkusesse mõjutada? Nii küsivad paljud inimesed ja ei saa kuskilt vastust. Nende küsimused jäävad samuti vastuseta ka uurijatele. Teravad tähelepanekud ja paljude katsete tulemuslikud kokkuvõtted, õnnelikud kokkusattumised ning hästi juhtunud kombinatsioonid viisid neid sellele arusaamale lähemale. Sakslane Reichenbach uuris uut jõudu, mida ta oodiks nimetas. Ood on tema seletuse järgi eriline jõud, mis asub elektri, magnetismi, soojuse ja valguse vahel. Kõigile inimestele ei mõju see jõud ühtmoodi, nende organismid ei ole sellele alati vastuvõtlikud. Nagu äikesetorm teeb mõned inimesed rohkem väsinuks kui teised, nii jäävad ka paljud oodi jõust puutumata, samas kui teised elavad selle võimu all. Tundlikud isikud tunnetavad oodi mõju, millel nende elule teatav tähendus on.

Reichenbach leidis, et närvide jõu kiirgus ehk vool ei ole iga inimese puhul ühesugune ja ühtlane. Ühe ja sama isiku ühest küljest kiirgab sinist, teisest punast närvide jõudu, ja mitmete inimeste närvisüsteemid erinevad oma olemuse poolest veelgi. Magnetraua kallal tehtud tähelepanekute põhjal tundlikud ehk sensitiivsed inimesed nägid magneti negatiivsest poolusest (see on eitavast otsast) siniseid kiiri ja positiivsest poolusest (see on jaatavast otsast) punaseid kiiri välja voolavat. Inimesel näib olevat magnetilisi omadusi, mida tõendavad uurimused, mille tegid Duchatel’i, Varcollier’i ja dr Ch. Fere. Magnetraudadel (enamasti hobuseraua kujulised, sest niisugustel on rohkem jõudu) on see omadus, et nad taastavad oma kasutamisel kulunud jõudu, kui neid põhja-lõuna suunas hoida. 

Lääne-ida suunas paigutatud magnetrauad kaotavad aga jõudu kiiremini. Inimese kehaga on lugu samasugune: inimene puhkab kõige paremini oma väsimusest ja kosutab töö käigus kulunud jõudu põhja-lõuna suunas, samas kui lääne-ida suunas magamine talle soovitud jõu värskendust ei anna ja mõnikord lausa väsitab.

Varcollier ja Duchatel leidsid, et inimese keha ja magnet mõjutavad sthenomeetrit ehk jõumõõtjat ühtmoodi. Nende uurimistest selgus, et tundlikud inimesed näevad inimese keha pooli samamoodi kiirgavat nagu magneti pooluseid. Mitmed uurijad, nagu Darzet, A. de Rochas ja teised, tõestasid seda oma töödega. Närvide jõu kiirgamine on elektromagnetismiga nii lähedalt seotud, et närvide jõu voolu on võimalik mõõta multiplikaatori abil. (Multiplikaatoriks nimetatakse mitmekordselt keerutatud, elektrijuhtmetega spiraali, mis suudab magnetnõela põhja-lõuna suunast kõrvale pöörata, kui elektrivool traadi kaudu läbi juhitakse).

Rootsi füüsik Svante August Arrhenius leidis oma uurimistel, et teatavad inimese eluavaldused on kuu mõju all, sest kuu tekitab oma liikumisega ümber Maa atmosfääris õhuelektrijõus mitmesuguseid muutusi, millel on inimese eluavalduste kohta teatav mõju. Elusolendite magnetismi ehk mesmerismi* on mõned teadlased püüdnud tema tõelikkuses kahtluse alla seada, kuid neil ei ole see õnnestunud. Inglise füüsik Silvanus Phillips Thompson ei jõudnud oma uurimuste ja tõenduskatsetega asjatundjaid veenda elusolendite magnetismi olematuses.

Inimese eluavalduste elektromagnetiline või paljalt magnetiline külg ei ole veel lõpuni uuritud. Inimese magnetismi või tema eluavalduste elektromagnetismi sügavamad uurimused jätkuvad alles. Avarad võimalused lasevad selles suhtes aimata avastusi, mis võivad kannatavatele inimestele suurt kasu tuua. Tehtud tähelepanekud ja pealtnäha pinnapealsete uurimuste saavutused heidavad valgust sellele mõjule, mis Maal ja selle sees olevatel jõududel ning kaugematel taevakehadel on inimese eluavalduste kohta. Puhkusel on oma seadused, ning ilmakaarte järgi teatud asendis magades on võimalik oma und kosutavamaks muuta ning tervisele kasu tuua.

*Mesmerism - hüpnoosi ja magnetravi varasem nimetus, mis pärineb Franz Anton Mesmerilt.

Lõpetuseks panen siia väljavõtte 1913. aasta ajalehe artiklist, mis räägib samast asjast (magnetismist), aga elutute asjade juures.

Kui kellavalaja oma uuelt valatud kella kõlblust järele katsuda tahab, paneb ta selle ligiduses puhta kokkukõlaga helid hüüdma. Nendest tekkivad helilained puutuvad kella külge ja äratavad nii ka selles uinuvad helid kaaskõlale. Ja meister kuulab siis teravalt „kella hinge". Tulevad kellast puhtad helid, siis on valamine õnnestanud. 

„Hõbeheliga" viiulitest kõneldakse, et nende tegijad enne ise nendega kaua mängivad, et nii puule kohast kõlavust anda. Ja kui see kõlavus täielik pole, siis lõhub tegija viiuli koost, parandab, ning paneb ta siis uuesti teisiti ja hoolsamini kokku, selle juures märgatud kalki kõla kõrvale saates.

LÕPP

Allikas: 

A.Jakson, Puhkuse seadus. Saaremaa (1919-1929), 8 juuni 1921.

Hingelik kokkukõla. Ristirahwa Pühhapäewaleht, 25 aprill 1913.